Prvé tri mesiace v živote vášho bábätka, môže znepríjemniť detská kolika. Ide o bežný jav, pretože novonarodené deti ešte nemajú dostatočne vyvinutý tráviaci trakt. Po tom, ako sa napijú mliečka, sa ich telo snaží potravu stráviť, no a preto nastávajú tráviace problémy. Niektoré deti po pol hodine úporného plaču zaspia od únavy. Iné zas vydržia plakať aj celé hodiny. v oboch prípadoch nehovoríme o ničom, čo je pre mamičky a samozrejme ani pre novorodencov, príjemné.
„Ak kolika trvá viac ako tri týždne bez prestávky a vaša ratolesť preplače viac ako dve až tri hodiny denne, ide o takzvanú trojmesačnú koliku.“
Kvapky
Väčšina mamičiek v prvom rade siahne po kvapkách, ktoré dieťatku uvoľnia kŕče a pomôžu správnemu tráveniu. Niektoré z nich sú dokonca obohatené o prírodné prípravky, ktoré dieťa upokoja, takže rýchlejšie a ľahšie zaspí. Ide asi o najúčinnejší spôsob, ako koliku zvládnuť. Pokiaľ chcete po takomto riešení siahnuť aj vy, určite sa dopredu nezabudnite poradiť so svojim pediatrom.
Teplo
Podobne ako nám dospelým, dokáže aj deťom pomôcť teplo. na bruško bábätka môžete prikladať špeciálne rašelinové vankúšiky, alebo hocaké materiály, ktoré viete nahriať a svoju teplotu si udržia dlhší čas. Teplé bruško je pre deti navyše veľmi príjemné. Dajte si však pozor, aby ste sto s teplotou neprehnali. Detská pokožka je totiž omnoho jemnejšia a citlivejšia.
Masírovanie
Masírovanie bruška je veľmi jednoduchý, všeobecne známy, no aj účinný spôsob, ako bábätku uľaviť od bolesti. okrem toho, že mu rozhýbete črievka, ho zároveň upokojíte, takže aj v tomto prípade zaspí rýchlejšie.
Nosiť hojdať a kolísať
Klasické spôsoby, ktoré normálne používate pri uspávaní, môžu zabrať aj pri kolike. Niektoré mamičky odporúčajú použiť šatku. Táto poloha by mala vraj pomôcť správnemu rozhýbaniu trávenie. riešením je aj hojdanie v kolíske, cumlík, či spievaniu uspávaniek. Jednoducho čokoľvek, čo vaše bábätko dokáže upokojiť.