Čo je to rýchlenie
Rýchlením skrátime dobu od momentu, kedy vysejeme semená zeleniny až po jej zber. Na tento účel nám najlepšie poslúžia skleníky, alebo pareniská, využiť však môžeme aj parapetnú dosku v interiéri. Semená môžeme vysiať omnoho skôr, ako do voľnej pôdy a tým pádom výrazne ovplyvníme dobu ich zberu.
Základom je, aby sme pestovaním rastlinám poskytli dostatok tepla a svetla. V prípade skleníkov a parenísk, ktoré sa nachádzajú v exteriéri, ideálnu teplotu dosiahneme správnym umiestnením, tvarom, ale aj materiálmi, ktoré umiestnime do ich vnútra.
Založenie pareniska
Na založenie pareniska vám najlepšie poslúžia staré dosky a okno. Na svojej záhrade nájdite dostatočne slnečné miesto. Vhodné sú južné strany, ktoré môžu byť poprípade tiež chránené samotným domom, alebo inou stavbou na vašom pozemku. Ak sme si vybrali miesto, pristúpime k vykopaniu jamy. Tá by mala byť hlboká minimálne štyridsať centimetrov, aby sme do nej mohli navrstviť dostatok materiálu, ktorý nám zabezpečí teplo a tiež dostatočnú výživu pre rastliny. Hovoríme najmä o dobre vyzretom záhradnom komposte, alebo maštaľnom hnoji, z ktorého na dne jamy vytvoríme aspoň dvadsať centimetrovú vrstvu.
Na ňu umiestnime listy, pokosenú trávu, alebo iné časti burín. Nemali by mať korienky, pretože môžu začať rásť a to nechceme. Na vrch umiestnime aspoň pol metra hrubú vrstvu kvalitnej zeminy. Ak takú na našom pozemku nemáme, môžeme použiť tú z lesa, alebo zakúpený záhradnícky substrát.
Boky pareniska vytvoríme z dosák a na vrchný kryt použijeme staré okno. Na jednej strane ho upevnite pántmi. To vám uľahčí manipuláciu.
Výsev semien
Do pareniska môžeme začať niektoré plodiny vysievať už začiatkom januára. Najvhodnejšie druhy zeleniny sú rôzne šaláty, špenát, cibuľa, alebo petržlenová vňať. Po tom ako vyrastú ich môžeme takto dopestovať do konečnej veľkosti, alebo presadiť na záhon. Oproti plodinám, ktoré vysejeme až v období, kedy to dovolí počasie, budú mať tieto rastlinky obrovský náskok.