O upratovaní niektorí nechcú ani počuť, iní sa zase doslova vyžívajú v odstraňovaní prachu a vodného kameňa. Tak či tak je dôležité, aby obe tieto skupiny dodržovali určité pravidlá, vďaka ktorým si zachová prostredie okolo nich určitú harmóniu. Znie to možno jednoducho, no dodržiavanie striktného režimu upratovania je pre niektorých priťažké. Nejde pri tom ani o to, kedy to robíte, skôr aký je časový posun medzi jednotlivým čistením. Kedy sa teda postarať o čistejší svet?
Nie len cez víkend
Na to sa nemusíte sústrediť vôbec. Ak vám vyhovuje radšej dennodenné zapojenie sa do činností, je to lepšie ako odkladať všetko na sobotu a následne to odignorovať. Samozrejme, že potrebujete rozpis, podľa ktorého sa budete orientovať. Nevyhnutné je každodenné umývanie riadov a vynášanie odpadkov. Na to by ste si mali potrpieť pretože obe prinášajú do našich kuchýň nechcený zápach.
Aspoň trikrát do týždňa by ste si mali spomenúť na pranie. Je to lepšie ako nechávať všetko na jeden prací deň a budete mať záruku, že práčka vyperie všetko na čas. Zabudnite potom na špinavé koše a zapratané miesto. Nemali by ste zabúdať ani na vytieranie prachu a umývanie kúpeľne. Tie treba vykonať dvakrát, nenechávajte tomu iba týždennú pravidelnosť. Rovnako ako u vysávania. Či už máte koberec alebo nie, vysávače dnes zvládnu všetky povrchy. Ak máte v rodine malé dieťa, stavte na každodennosť. Nemusí to byť prehnaná čistota, no zbaviť sa tých najväčších neporiadkov je na nezaplatenie.
Okrem všetkého, čo už bolo spomenuté, treba myslieť aj na veci v skriniach a ich usporiadanie. Žiadne nahádzanie, a už vôbec nie ak sa bavíme o potravinovej skrini. K nej by ste si mali nájsť cestu dvakrát za mesiac a pretriediť potraviny.
Na umývanie okien sa nedá zabudnúť, no nemusíte byť dôkladný presne podľa sviatkov. Je dôležité ich umyť aspoň dvakrát do roka, hoc aj v lete alebo vtedy, keď bude príležitosť a chuť. Do ničoho sa netlačte, aby ste sa potom mohli radovať zo okrášleného bývania.