Kamenný obklad fasády sa hodí ako ku modernej, tak klasickej architektúre, prírodný kameň je ekologickým materiálom, pri ktorého výrobe nemusia byť vyrubované lesy, používaná chémia, no zároveň ide o materiál, ktorý nezanecháva ani uhlíkovú stopu. Premýšľate nad takýmto druhom obkladu aj vy? Poďte sa pozrieť, ako si čo najlepšie vybrať kamenný obklad na fasádu domu. Rovnako dôležitá je ako estetická stránka, tak aj stránka praktická. Keďže kamenný obklad nie je lacnou investíciou vyberajte skutočne pozorne, opatrne a s rozvahou.
Výber vhodného druhu kameňa
Začnime asi tým najdôležitejším z pohľadu estetiky aj praktickej stránky, a to výberom vhodného druhu kameňa. Možnosti sú v podstate neobmedzené. Na obklady fasád rodinných domov sa najčastejšie používajú kamene ako:
- Mramor
- Andezit
- Bridlica
- Travertín
- Gneis
- Vápenec
- Pieskovec
- Kvarcit
- Žula
Pri výbere sa pozerajte hlavne na konkrétne vlastnosti jednotlivých druhov kameňov, napríklad na ich odolnosť voči mechanickému poškodeniu (poškriabanie, prasknutie a tak ďalej), odolnosť voči vonkajším vplyvom, ako sú vlhkosť, priamy kontakt s vodou či schopnosť odolávať priamemu slnečnému žiareniu, alebo celkovú životnosť daného druhu prírodného kameňa.
Z pohľadu estetickej stránky je výber samozrejme len na vás. Leštený kameň sa hodí skôr do „nóbl“ priestorov, prírodný, nebrúsený a neleštený kameň pôsobí skôr prirodzeným dojmom, je ideálnou voľbou do vidiecky ladených domov.
Kamenný obklad na fasádu musí byť vhodný do exteriéru
Pri výbere prírodného kameňa na vonkajší obklad domu sa pozerajte tiež na to, či je daný kameň určený na použitie do exteriéru. To, ako je kameň spracovaný, upravený a ošetrený, rozhoduje o tom, či bude schopný odolávať vonkajším vplyvom. Je to veľmi dôležitý parameter. Pri použití interiérového obkladu v exteriéri, by ste sa s vašim kamenným obkladom mohli rozlúčiť po veľmi krátkej dobe.