Páčia sa aj vám steny z tehál? Takéto niečo sa dá aj napodobiť, no nikdy nedosiahnete taký efekt, ako keď máte tehlový dom a namiesto omietky, necháte tehlu vo vnútri odkrytú. Urobili sme tak aj my a som veľmi spokojný. Ak sa rozhodnete pre takéto moderné riešenie, musíte dávať trošku pozor na to, aby sa vám tehly nezačali pomaly krúšiť.
Potrebujú špeciálny prístup
Tehla je materiál, ktorý je vyrobený z hliny, takže je to s ňou veľmi podobné ako pri dreve. Ide o prírodný materiál, ktorý potrebuje trochu pozornosti. Dajte si pozor napríklad na to, aby vám steny nezvlhli. Nehovorím ani tak o tom, že budete mať byte vlhko, aj keď aj tomu je nutné sa vyhnúť, ale skôr o tom, aby ste steny nikdy neumývali navlhčenou handrou. Môže sa vám síce zdať, že jedno pretriete nemôže tehlám uškodiť, ale môže. Steny iba vysávajte vysávačom alebo prejdite prachovkou. Vodu alebo čistiace prostriedky, proste nikdy nepoužívajte.
Prach, chlpy a iné nečistoty, z tehál odstraňujte naozaj pravidelne. Problémom je aj mastnota. Na tú si dajte pozor hlavne v kuchyni. Mastnota a špina, sa do tehál doslova vryje a vy ju už von nikdy nedostanete. Ak by sa vám niečo také stalo, tak budete musieť použiť jar alebo iný čistiaci prostriedok na odstránenie mastnoty a aj vodu. Ak svoje steny ošetríte takto, nezabudnite otvoriť všetky okná a postarať sa o to, aby steny vyschli v priebehu niekoľkých minút.
Nedávno som v obchode narazil na taký prípravok, ktorý slúži na ochranu tehál. Veľmi ma mrzí, že som si nezapamätal jeho názov a fľaštičku vyhodil. Od vtedy sa ho totiž ani ja neviem dopátrať. Je to v podstate akýsi lak na tehlu, ktorý ju má ochrániť pred vonkajšími vplyvmi. Ak sa tento malý zázrak nepodarí zohnať ani vám, držte sa tých zopár vecí, ktoré som napísal vyššie. V jednej miestnosti sme nejako na všetko pozabudli a dnes naša tehla naozaj nevyzerá najlepšie.