Aj aj som istú dobu kupovala ekologické čistiace prostriedky v obchodoch. Stáli veľa, nie raz som s ich účinnosťou nebola spokojná, no a aj o ich ekologickej stránke som vážne pochybovala. BIO čističe, si pritom viete vyrobiť aj sami. T sú moje osvedčené a najobľúbenejšie recepty.
- Čistiaca pasta
Začnem čistiacou pastou, ktorá mi už nie raz pomohla i v situáciách , ktoré sa zdali ako neriešiteľné. Zmiešate hrubozrnnú soľ, sódu bikarbónu a tieto dve ingrediencie, zvlhčíte zubnou pastou, kúpte tú najlacnejšiu. Všetko dobre zmiešajte. Pasta má mať konzistenciu pasty. Logické, že? Ja ju používam na čistenie prihoreného sporáku a hrncov, oliateho gauča či koberca a iné závažnejšie znečistenia v domácnosti.
- Kúpite ho už hotový
Druhým EKO zázrakom, je obyčajný liehový ocot. Používam ho na zmývanie dlážky, na umývanie psích kotercov, utieranie nábytku aj okien a v kuchyni je priam nenahraditeľný. Ocot pohlcuje pachy a dezinfikuje. Zároveň neškodí prírode ani vášmu zdraviu. Nemusíte sa obávať jeho nepríjemného zápachu. Stačí na chvíľku otvoriť okno a o pár minút, o octe nebudete ani len tušiť. Ešte k utieraniu nábytku. Dajte si pozor na drevený nábytok, hlavne na masív. Tam ocot nepoužívajte.
- Niečo na pranie
Tretí prípravok na čistenie, bude prací prášok. Aby ste mali čistú, hygienickú a aj voňavú bielizeň, stačí vám obyčajná sóda bikarbóna. Tá zbaví oblečenie pachov, zároveň vyčistí škvrny a oblečenie vydezinfikuje. Ak chcete oblečeniu dodať trochu vône, použite sušenú citrusovú ktorú, ktorú vložíte priamo do bubna v bavlnenom vrecúšku. Sóda je výborným riešením pre tých, ktorí majú citlivú pokožku. Kvôli dcére sme museli kupovať drahé pracie prostriedky a aviváže, ktoré boli antialergické. Jedlá sóda je lacná a neexistuje šanca, aby poškodila aj tú najcitlivejšiu pokožku.